Stolárske práce - Stanislav Halčin


Prejdi na obsah

Materiály

Výber správneho materiálu

Ste rozhodnutí pre eurookna. Stále Vás však trápi otázka, akú drevinu použiť? Pokúsime sa Vám pomôcť s jej výberom.

Smrek
Z používaných drevín je smrek najpoužívanejšou drevinou, je totiž najlacnejší. V bežnej praxi je táto drevina dostupná či už ako napojovaná alebo vo fixných dĺžkach. Čo sa týka tvrdosti, táto drevina patrí medzi mäkké ihličnaté dreviny a je menej odolná voči mechanickému poškodeniu. Jednoducho, taký bežný štandard.

Borovica
Borovica patrí medzi štandardné dreviny. Nie každá firma ju ponúka, pričom podľa mnohých je práve borovica najvhodnejšou domácou drevinou pre výrobu okien. Má vyššiu objemovú hmotnosť ako smrek. Je mastnejšia, huževnatejšia a obsahuje viac živice. Na živicu si treba dávať obzvlásť pozor. Nadmerne presmolené kusy niesú vhodné pre výrobu eurookien, pretože môžu nastať problémy s povrchovou úpravou. Dodáva sa vo fixných i napojovaných rozmeroch.

Meranti
Meranti je veľmi obľúbená drevina. Má netradičný vzhľad a eurookna z meranti vyzerajú veľmi pekne. Nevýhodou môže byť veľmi rozdielna hustota a to i u jednotlivých kusov meranti. Dodáva sa vo fixných dĺžkach.

Dub
Dub je najtvrdšou používanou drevinou pre výrobu okien. Okna z dubu sú najodolnejšie voči mechanickému poškodeniu, vzhľadovo veľmi pekné a veľmi trvanlivé. Jeho nevýhodou je vysoká cena a nižšia tepelná izolácia oproti mäkkým drevinám. Dodáva sa taktiež vo fixných dĺžkach.


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu